Käed intiimpiirkonnas

jaanuar 19, 2015 0 Permalink 0

Ebakindlus – jälgi enda ja elukaaslase (uuri, milline on lasteaia kasvataja, õpetaja) suhtlemisviisi: hääletoon, kuulamisoskus. Kas läbi omavahelise suhtluse tunneb laps, et ta on oluline ja tema roll teie elus on tähtis? Laps ei tohiks näha vanemaid vägivalda kasutamas mitte kellegi suhtes. Tülide ja ägedamate arutelude korral tuleks kindlasti ka lapsele selgitada, miks teineteisega harjumuspärasest teistmoodi suheldakse (nt. selgitus: lahenduse otsimine/ üksmeelele jõudmine vajab erinevate arvamuste väljendamist; asjade arutamine tekitab vahel tugevamaid tundeid, väljendusviisi, vmt. lapsele eakohaselt arusaadavate sõnadega)  Jälgida kõike, mis võib tekitada lapses turvatunde või enesemääratlemise probleemi.

Nüüd, olles selliselt asja üle mõelnud ja leidnud arvatava põhjuse, (nt. ebakindlus, turvatunde vajadus) mõtesta ja analüüsi iseennast! Tegelikult on see, mida märkad, sinus toimuva peegeldus. See, mille tunnistajaks oled, on midagi, mida pead enda sees lahendama. Tean, et seda on alguses väga raske reaalsena näha, võib tunduda tabu. Aga soovitan lihtsalt hakata jälgima: nt. märka, mis sind häirib ja siis küsi iseendalt, kas see on tegelikult ka minus endas varjatult olemas, mida pole teadvustanud?

Kõikide lapse käitumismurede puhul soovitan vaadata, lugeda ja uurida Dr. Shefali Tsabary materjale. (Viited leiad Kasulike linkide alt)

 

Viskub sirgeks, pahuras tujus, viskub kõhuli

jaanuar 19, 2015 0 Permalink 0

Toitumishäire: toit ei paku rahuldust – liigne suhkur, piimatooted. Vt ka teisi käitumishäireid.

Mõtiskle, mille vastu sa ise sisemiselt protesteerid? Kas sul on sisemiselt endal konflikt/erimeelsus oma toitumise või käitumisega?

Öösel nutuhoog, paanika

jaanuar 19, 2015 0 Permalink 0

Kõigi käitumisnähtude taga on alati emotsionaalne põhjus. Üks võimalikest on nt. armastuse energia puudujääk, kallista ja hoia enda lähedal, vastas. Päeval suuna energiat, jälgi teadlikult lapse mängu, tegelust. Kallista ja kujutle, et ümbritsed teda oma armastuse väljaga ning, et laps on kaitstud. Kindlasti pea meeles olla iseendaga kannatlik! See ei ole 1-2 päevaga täiesti lahendatav probleem. Näiteks võib taastust vajada lapse turvatunne. Võib-olla tuleb pilk enda sisse pöörata ja vaadata, mis on minus valesti, mida see olukord minus üles tõstab. Kõige suurem katsumus on see, et me ise jääks armastavasse ja keskendunud olekusse ka siis, kui laps nutab.

Jällegi, soovitan vaadata iseendasse ja võimaliku peegelduse põhjus kindlaks teha. Kas on sul endal millegi ees hirm, äng – oled end oma tõelisest armastuse olemusest illusoorselt eraldanud?

Kõikide lapse käitumismurede puhul soovitan vaadata, lugeda ja uurida Dr. Shefali Tsabary materjale. (Viited leiad Kasulike linkide alt)

Hüsteeriahood

jaanuar 19, 2015 0 Permalink 0

Üks võimalikest põhjustest on märkamise vajadus, hirm – laps ei tule endasse kogutud emotsioonidega toime. Seda võib põhjustada vähene siiras huvi lapse tegemiste vastu. Tunne huvi, küsi, jälgi ta mängimist, rõõmusta ta tegemiste üle, ümbritse teda oma tähelepanuga (kasvõi eemalt, kui laps pole teadlik), näita üles siirast huvi. Kallista ja kujutle, et ümbritsed teda oma armastuse väljaga ning, et laps on kaitstud. Kiitmine ei ole tähelepanu pööramine!

Kindlasti pea meeles olla iseendaga kannatlik! Kõige suurem katsumus on see, et me ise jääks armastavasse ja keskendunud olekusse ka siis, kui laps nutab. Kõik, mis meie elus on, peegeldavad meile meid endid. Võiks esitada endale küsimuse: “Mis osa minust on tekitanud vajaduse sellisele väljendusele?” Alusta iseenda emotsioonide analüüsist ja pingete lahustamisega.

Kõikide lapse käitumismurede puhul soovitan vaadata, lugeda ja uurida Dr. Shefali Tsabary materjale. (Viited leiad Kasulike linkide alt)

Järjepidevust ja tahtejõudu!